Pánská košile, druhá kůže gentlemanů

O tomhle kousku pánského šatníku víte první poslední. Tedy možná si to myslíte a možná vás pár drobnostmi ještě dokážeme překvapit. Vybíráme několik zajímavostí na téma pánské košile, protože alespoň jednu bílou krásku má v garderobě každý muž.

Trocha košilové historie

Něco jako košile se nosilo už ve středověku. Nejprve ze lnu, později z bavlněné příze, nejprve coby jakýsi pytel s otvorem pro hlavu, v 16. století už fešácký kousek s límečkem. V moderní době největší změna ve vzhledu pánské košile proběhla po 2. světové válce. Mekkou košil se tehdy stala londýnská Jermyn Street, odkud se rozvážely do zbytku Evropy i světa. A je tomu tak dodnes.

Nejčastějším materiálem byla bavlna, střih se zúžil, aby pěkně vymodeloval siluetu. Vévoda z Windsoru nastolil módu límečku se špičkami ohnutými dolů, do té doby nevídaná věc. V roce 1960 se na hrudníku objevila náprsní kapsa – čistě proto, že pánské vesty nechávali pánové stále častěji doma ve skříni.


Tip: nežehlicí košile

Je to docela věda. Je vyrobená ze speciální látky, kterou není nutné žehlit, přesto nevypadá pomačkaně. Snížení mačkavosti nastává díky speciální povrchové úpravě látky a vložením pevných pásků do švů.

Poté se košile ve speciální peci upravuje tak, aby si látka “pamatovala”, že se má vrátit po vyprání do původního tvaru. Na závěr se ještě přidávají do látky změkčující komponenty.


Anatomie pánské košile

Límeček
Asi nejnápadnější část. Také asi nejdůležitější. Umístěním přímo pod obličejem ovlivňuje (spolu s případnou kravatou či sakem) výraz obličeje. Límečků je velmi mnoho typů a každý muž si většinou oblíbí jen některé z nich.

Nejčastěji je to klasický límeček, hodí se prakticky ke každému tvaru obličeje. Navíc košili s tímto límečkem můžete nosit i bez kravaty, zapnutý do posledního knoflíčku až ke krku, ale stejně tak rozhalený. (Některé firmy jej označují i jinými názvy – např. kent.)

Z dalších typů je nejokatější button-down, protože má v konečcích límečku malé knoflíkové dírky, které umožňují připnutí ke košili. (Button-down límečky jsou prý vychytávkou hráčů pola – to aby jim nevlály v zápalu hry kolem brady.) Svému nositeli propůjčuje sexy sportovní šmrnc!

Výztuže
Už jste někdy v bubnu pračky objevili podivnou plastovou věcičku a po chvíli přemýšlení vám došlo, že je to kus z límce vaší košile? Je to tak. I když je límeček vyztužen hned několika vrstvami látky, někteří výrobci přidávají výztuže. Jsou to umělohmotné bílé pásky (výjimečně plíškové) buď “natvrdo” všité do límce, nebo vyndávací, které před praním vyjmete z úzké kapsičky zespodu límečku a po praní ji vrátíte zpět.

A proč celá ta ceremonie s výztužemi, když jsou límce zpevněné navrstvenou látkou? Levné límečky bez výztuží se totiž často kroutí a obzvlášť když se límec na pravé straně “vrtí” nahoru a na levé straně směrem dolů, moc parády s takovou košilí neuděláte.

Manžety
Dlouhý rukáv košile je na zápěstí zakončen manžetou. Rozlišujeme dva hlavní typy zapínání: na manžetový knoflíček a na standardní knoflíček. Manžetové knoflíčky jsou na první pohled velice elegantní (a více než vhodné pro formální chvíle) a někteří pánové symbolem na knoflíčku vyjadřují např. své vášně a záliby.

Zapínání na standardní knoflíček je pohodlné a dnes je má většina košil. Některé firmy mají na jednom rukávu až tři knoflíčky v řadě. Knoflíčky bývají u luxusních košil z perleti. Ta je velmi tvrdá, v podstatě nerozbitná (narozdíl od umělohmotných knoflíků), navíc krásná díky měňavým odstínům, které tento přírodní materiál vytváří v různých úhlech pohledu.

Náprsní kapsa
Někteří výrobci ji zatracují, někteří ji našívají – a to nalevo. Náprsní kapsu lze akceptovat pouze a jen u košil se zapínáním na knoflíčky (nikoli na manžetové).

Barva, vzorek
Nejčastější barvou vedle klasicky bílé na košilích je modrá. Bílá pánská košile je jediná, kterou bez většího přemýšlení můžete vynést na opravdu každou formální příležitost. Nejčastějším vzorkem na pánských košilích je proužek. Dnes už jako byznys košili můžete obléci i drobně kostičkovanou, přestože kostka byla donedávna výhradně volnočasová.

Střih
Rozlišujeme dva základní střihy: klasický regular fit vhodný v podstatě pro každý typ postavy a slim fit (také custom fit) se zúžením v oblasti pasu. Regular fit dokáže maskovat vystouplé břicho, slim fit se hodí pro atletické či velmi štíhlé postavy.

 

Chcete košili opravdovou krasavici? Dopřejte si košili na míru. Ta bude zcela přizpůsobena vaší postavě a hlavně pokud máte nějakou anomálii vůči konfekčním velikostem, pro krejčího třeba vaše dlouhé paže problém nebudou. Navíc si můžete zcela svobodně vybrat z látek, manžet, tvarů límců a střihů, nití… a přát si třeba vyšitý monogram. Tak ať si v košili připadáte jako král…

 

Chci skvěle padnoucí košili