Deset minut etikety s Vývojem: Kdo komu podává ruku

Etiketa, její pravidla a jejich poctivé dodržování se v posledních letech dostávají stále více ke slovu. Je dobře, pokud si sebe lidé ve společnosti navzájem váží a projevují si úctu. Pravidla etikety jsou v podstatě neměnná, léta stejná, přesto některé z nás přivádí do nesnází, protože si je nejsme s to zapamatovat. Nemáte jasno v tom, kdo komu podává ruku? Zdaleka nejste sami. Právě tímto tématem jsme se rozhodli odstartovat pravidelný seriál. 

Podání ruky  

Už samotné podání ruky, bez ohledu na to, kdo komu ji zrovna podává, má svá pravidla. Pamatujte, že… 

  • Stisk musí být krátký a pevný. Optimální doba stisku je plus mínus jedna vteřina. 
  • Pevný znamená pevný. Žádná “leklá ryba”, ani sevření, které druhému rozdrtí kosti. 
  • Vždy se svému protějšku dívejte do očí. Ne přes rameno, ne do země, ne zcela jiným směrem. Podání ruky je osobní záležitost, která vyžaduje účast. 
  • Ruka musí být čistá a suchá. Pokud jste si vědomi, že se vám potí ruce, mějte při sobě kapesník, kterým si ruku nepozorovaně osušíte. Pokud ruku z nějakého důvodu nemáte čistou, například jste si ji právě nedopatřením potřísnili nápojem, z podání ruky se omluvte a uveďte důvod. Jedná se o situaci, která se může přihodit každému a není třeba se za nic stydět. 
  • Ideální vzdálenost mezi dvěma lidmi, kteří si podávají ruce, je asi 60 cm. Na větší vzdálenost by bylo podání ruky obtížné, na kratší už by mohlo jít o nepříjemný akt. 

Kdo komu 

Techniku podání ruky jsme úspěšně zvádli. Dobrá zpráva je, že základní pravidla podání ruky, od kterých se můžete vždy odrazit, hravě vtěsnáme do dvou bodů. Do budoucna si vystačíte s tím, že… 

  • Ruku podává žena muži. 
  • Jako první podává ruku společensky významnější méně společensky významnému nebo starší mladšímu. 

Přičemž druhé pravidlo je nadřazené prvnímu. Pokud se žena setká s mužem, podává ruku ona jemu. Pokud je muž výrazně starší nebo se jedná například o jejího nadřízeného, podává ruku muž ženě. Starší žena podá ruku mladší ženě, starší muž mladšímu muži. S pozdravením je to naopak. Mladší vždy zdraví staršího, muž zdraví ženu, podřízený nadřízeného. Toto pravidlo je naštěstí vcelku zažité. 

Při podání ruky má muž vždy povinnost se postavit a vzpřímit se. Ženě je povoleno zůstat sedět, pokud jí tedy nepodává ruku starší žena nebo nadřízený či společensky významnější muž. Nikdy nepodávejte nikomu ruku přes třetí osobu. Podání ruky vynechte, pokud má váš protějšek například plné ruce. V případě, že se setkáte s člověkem, kterému pravá ruka chybí, nabídněte mu pravou ruku. Tak jak jste zvyklí. S největší pravděpodobností vám podá levou ruku otočenou malíčkem nahoru, čímž do sebe vaše dlaně bez problému zapadnou. 

Líbil se vám náš článek? Zajímá vás, jak bude seriál Deset minut etikety s Vývojem pokračovat? Těšit se můžete jak na praktická témata jako třeba etiketa stolování, tak na téma, které je nám nejbližší: odívání. 

Mimochodem, slušivé a kvalitní oděvy můžete právě v těchto dnech pořídit výhodně v našich prodejnách v Třešti a Brně. Těšíme se na vás.  

Výprodej kvalitní módy v plném proudu