Kolik doopravdy platíme za levné oblečení

Představte si, že před vás někdo položí dva kusy oblečení. Třeba tričko a košili. Dozvíte se, že tričko pochází z textilního řetězce, že stálo sto padesát korun, zatímco košile je šitá na míru a její cena je dva a půl tisíce. Co z toho je dražší? Tričko nebo košile? 

Jako vážně? 

Na první dobrou člověk chtě nechtě zakroutí hlavou. Z prostého porovnání cifer vychází tričko jako jasný vítěz. Za cenu jedné košile na míru byste si mohli pořídit šestnáct konfekčních triček. Šestnáct! Tady přeci není co řešit. Jedno tričko na dva dny a měsíc nemusíte prát. Alespoň svršky ne. 

Jenže! Už vás jistě napadlo, že kdyby v tom nebyl nějaký háček, neokrádáme vás takovou banální otázkou o čas. Háček je v takzvané ceně za opotřebení, v angličtině cost per wear. Pokud tričko a košili porovnáte rovnicí cena/počet celodenních nošení, rázem bude všechno jinak. 

Bratr v triku – v čem je trik? 

Tričko na sebe vezmete jednou, kvůli umělé příměsi bude po celodenním myšlení nepříjemně zapáchat. Dáte jej vyprat a vynesete jej znovu. Po každém nošení putuje tričko do pračky. Po pátém vyprání je lehce deformované, po osmém ztrácí barvu, ale stále se dá nosit. Po desátém ovšem namáhaná tkanina na zádech pustí očko. Stále můžete tričko nosit. Třeba na práci na zahradě. 

Jeden den v tričku vás stál patnáct korun. 

A co tedy ta slavná košile? 

Na druhé straně stojí košile na míru. Asi poprvé v životě nemáte krátké rukávy, protože vám krejčí vzal správné rozměry. V práci běžně nosíte konfekční košile (ovšem vždy s ohrnutým rukávem) nebo polo triko, sem tam vynesete svoji košili na míru. Třeba na důležitější jednání, slavnostní večeře, významné životní události a tak dále. Průměrně na sobě máte košili třikrát do měsíce. A teď počítejme společně. 

3 x 12 = 36

Košili na sobě během roku máte celkem šestatřicetkrát. Za pět let to dělá sto osmdesát dnů, kdy máte košili na sobě. 

2500 : 180 = 13,8888889

Jedno nošení vás stálo necelých čtrnáct korun. A to je ještě vcelku pesimistická varianta. Pokud o kvalitní košili správně pečujete, vydrží vám i déle. Po pár letech možná vyměníte límec, který nošením trpí, ale košile zůstane. 

Tak jako tak, ve srovnání ceny za opotřebení vítězí košile na plné čáře. Nemluvě o tom, že košili můžete kombinovat, ohýbat podle toho, co od svého šatníku aktuálně vyžadujete. Také v tomto srovnání košile vede. 

Dejte zelenou kvalitní nadčasové módě.

Inspirujte se s Vývojem