Korunujte společenský oblek kapesníčkem

O společenském obleku do tanečních již bylo řečeno téměř vše. Téměř. Nebojte se, nezapomněli jsme na kapesníček do saka! Tento drobný kousek látky zažívá už delší dobu v Čechách zaslouženou renesanci. Proč zaslouženou? Buďme upřímní - pánové narozdíl od dam nemají na poli společenského oblečení tak široký parket možností - a tak se hodí i malý doplněk. Zvlášť když se postará o velký efekt.

Nechci splynout s davem

Vynálezcem tohoto kousku oblečení bylo prý už antické Řecko. To jsou ovšem jen dohady. Zaručené zato je, že kapesníčkem v saku podtrhnete svůj vyladěný společenský oblek jak ničím jiným. A také se vydělíte z tanečního davu. Důvod je prostý - většina mladých pánů k tomu prostě nenajde odvahu. Ne každého by takého napadlo si tento dekorativní čtvercový kus látky pořídit. A vyřešit to klasickým pánským kapesníkem se postará tak akorát o faux pas. Dekorativní kapesníček určený pouze pro náprsní kapsu saka postrádá totiž jakoukoli praktickou funkci, je výhradně na parádu.

Poznávací znaky kapesníčku do saka

Je z přírodních materiálů - bavlna, hedvábí, plátno, vlna (popř. polyester).
Je menší než klasické užitné látkové kapesníky: 25 - 45 cm.
Mívá narozdíl od klasického kapesníku i výrazné vzory.
Pánové ho nosí jedině v náprsní kapse saka.
Je určen výhradně na parádu.

Kapesníček do saka | Vývoj Třešť

Jaký materiál hraje prim

Ozdobné kapesníčky do společenského obleku bývají z kvalitních, často luxusních materiálů. Oblíbená je bavlna, hedvábí, plátno. Výjimkou však není ani polyester (bývá nejlevnější). Důležitý je hlavně zajímavý vzor látky či textura. Vsaďte na kontrasty - tj. máte-li ostatní materiály svého outfitu v hladkém provedení, textura kapesníčku může být výrazně hrubá, klidně s 3D efektem.

Vůbec se nebojte i “divočiny” - jde o malý kousek, takže celek to snese. Stále ale mějte na paměti zásadu, že váš outfit by měl mít maximálně jeden extravagantní kousek - dva a více už by byl cirkus. Máte-li velmi nápadnou kravatu s kreativním vzorem, kapesníček už by měl být umírněný. Zkrátka kapesníček musí zapadnout do koncepce celého outfitu plus vše musí barevně dokonale ladit.

Proč barevně sladit kapesníček nejen se společenským oblekem

Nedržte se barevně zbytečně při zemi, zato se držte správného sladění barev - a to nejen sladění kapesníčku s oblečením, ale také s barvou vašich vlasů a odstínem pleti. Je rozdíl v tom, co barevně sluší světlému typu gentlemana a co snědému jižanskému typu. Úkolem kapesníčku má být lichotivě podtrhnout nositelovy rysy, a přitom nebýt přehnaně výrazný a strhnout tak na sebe všechnu pozornost.

Jak se krotí barvy

Je to trochu kumšt vědět, jak zasadit celkový outfit do harmonické barevné palety. Které primární barvy (modrá, žlutá, červená) kombinovat s kterými sekundárními (zelená, oranžová, fialová) a tzv. terciálními, které vzniknou smícháním obou prvních? Proto se nestyďte nechat si poradit.

No, a podobně jako s bílou košilí ani v případě kapesníčku bílou klasikou nic nezkazíte. Vypadá elegantně, čistě, luxusně. Obléci tmavě fialový oblek a do něj sytě žlutý kapesníček je sice dle barevné palety na jedničku, ale to už chce odvahu…

Kapesníkové tipy a triky

Vybírejte kapesníčky takové velikosti, aby vám ani neboulily kapsu saka, ani vám v ní nenávratně “nezahučely”. Hrubší látky typu vlna, bavlna by měly být menší. Zato klouzavé lehké materiály jako hedvábí potřebují velkorysejší rozměry.

A na závěr - JAK kapesníček poskládat do saka? Zůstaňte v klidu - existuje několik desítek způsobů skládání, a to velmi různorodých od velmi snadných po umělecká minidíla. V podstatě neexistuje žádná kapesníčková bible a poskládat jej můžete dle svého. Může vám “čouhat” jen jeden růžek kapesníku nebo dva, tři, všechny čtyři, ale také ani jeden. Kapesníček můžete bonvivánsky ležérně nadýchat nebo naopak složit s geometrickou přesností. Můžete vytvořit pravidelný vějíř či nedbale pomačkanou růži.

Kapesníček do saka | Vývoj Třešť

Stačí se nebát - pro začátek si zkuste kapesníček jen zmuchlat v rukách, nacpat do náprsní kapsy a poté nadýchat a upravit část, která kouká ven. (Na tento způsob úpravy se hodí spíše větší, lehké kapesníčky.) Možná budete překvapeni, jak dobře to bude vypadat! Případně nalaďte tutoriály na youtube nebo kupte již poskládaný kapesníček...

 

Potřebujete outfit do tanečních?