Oblek na míru není luxus jen pro vyvolené

Taky jste po něm už zatoužili, ale máte pocit, že oblek na míru je výsadou obchodníků domlouvající milionové kontrakty? A ve vašem případě by šlo o výstřelek nebo přehnaný luxus? Tak jak to je – jde o záležitost pro horních deset nebo ne? Spokojíte se s konfekcí?

Gentleman zamíří do obchodu s pánskou módou často proto, že prostě musí. Důvodem je termín promoce nebo svatby, kde má figurovat v roli pána svědka. Při ostýchavém pohledu do skříně totiž jasně vyjde najevo, že ten jediný tmavý oblek ještě z dob teenagerských tanečních už módně či velikostně definitivně umřel.

V obchodě s konfekcí to pak vypadá nějak tak, že si muž do kabinky odvleče tři pět ramínek s několika typy pánských obleků své velikosti. Často se necítí stoprocentně ani v jednom z nich. Ale říká si, že od formálního oblečení asi nelze čekat pohodlí chino kalhot a bavlněné mikiny s rapperskou kapucí.

Pravda. V pánském obleku není metou cítit se sametově jak v pyžamu. V obleku se má chlap cítit jako frajer, co mu patří jakýkoli prostor, kam vstoupí! No a už jen pro tento pocit je hřích aspoň jeden oblek na míru v almaře nemít…

 

Šití obleku na míru – rituál moderního muže

A nejen že se v tom dokonalém obleku dle svých rozměrů budete cítit jako frajer, kdykoli v něm vyrazíte do světa. Zážitek je už samotný zrod obleku na míru. Největší práci samozřejmě odvede krejčí, ale lze říci, že celý proces je výsledkem spolupráce s klientem.

Nejenže můžete uplatnit do posledního detailu svůj osobní vkus (a to včetně barvy nití na obšití knoflíkových dírek nebo personalizované podšívky s motivem bicyklu). Jste doslova spoluautorem výsledného díla: rozhodujete o barvě obleku, vzor na podšívce, střihu, nadiktujete si monogram, knoflíky, tajnou kapsičku uvnitř saka…

 

Věděli jste, že při braní míry na oblek si můžete vychutnat whisky?

 

Na oko vypadá, že máte oblek na míru málem ušitý přímo na těle a večer vás z něj partnerka bude muset vystříhat. Uvnitř si ale užíváte báječnou volnost pohybu. Při vztyčení paže nebo pokrčení v lokti vám látka „neláme kosti“. Prostě tak nějak vše dokonale sedí, ačkoli sako přesně kopíruje vaše fešné proporce.

U konfekčních obleků se ku příkladu většinou šijí širší rukávy, aby se do nich nasoukala co největší paleta pánů bez ohledu na obvod bicepsu. Nepadnoucí, příliš široké rukávy ale nevypadají nikdy dobře!

Někdy se majitel s oblekem tak sžije, že po mnohaleté službě se obleku např. prošoupe podšívka. Ani nemusíte být fanda udržitelnosti, kvalitní oblek by byla škoda malicherně vyhodit. Šikovný krejčí prostě vymění podšívku a oblek slouží spokojenému majiteli dál.

 

Přečtěte si také, jaké typy obleků vám krejčí vykouzlí na míru...

 

Proč vlastně oblek z konfekce často nesedí?

I oblek z konfekce může pánovi hezky sedět. Hlavně poté, co si jej nechá trochu vyšperkovat na své míry u krejčího: založit, zúžit, popošít… Ovšem málokdo z nás se narodil do konfekčního těla, málokdo z nás je zcela souměrný. Nemusí jít hned o jednu ruku delší než druhou. Během života si např. vytvoříme zlozvyk a jedno rameno máme kapánek vystrčené… Takové vady může oblek z rukou krejčího skvěle potlačit a zamaskovat.

 

Jaký si přát od krejčího oblek na míru, je-li to vaše poprvé?

Rozhodně jednobarevný tmavý kousek (zapomeňte na mafiánský proužek) – tmavě modrá, šedá, černá je barva vaše.

A materiál? I když nejste ekologický aktivista, volte přírodu – vlnu nebo směsovou látku (mohér, hedvábí nebo kašmír s převahou vlny).

Nač si dát pozor při šití obleku na míru?

Už v úvodu zaznělo, že klient si může při šití obleku navymýšlet i věci jako monogram, unikátní vzorek na podšívce, tajnou kapsu… Existují vůbec nějaká ale? Ano. Při šití obleku u krejčího bez diskuze sáhnete při placení hlouběji do kapsy. Proto volte jistou nadčasovost a vyhýbejte se výstřelkům.

Ty můžou být nejen střihové (rozšířené nohavice), ale také barevné (červánková růžovka) nebo materiálové. Takové brokátové nebo sametové sako už párkrát v módní historii zažilo svých pár měsíců slávy… ale povětšinou v něm budete působit jak operetní tenor. A vzhledem k ceně brokátu jde o drahý špás. Myslete na to a volte materiály i střih, které vám budou sedět nejednu sezonu…

 

Preferují čeští gentlemanové české obleky na míru? Prozradí v rozhovoru krejčí, který šil pro prezidenty...

 

Kolik stojí oblek na míru