2 mouchy jednou ranou: pánský oblek pod vánoční jedli = jeho outfit pro plesovou sezonu

Naskočili jste na vlnu udržitelnosti a letošní Vánoce chcete nadělit jen užitečné, nezbytečné dárky? Vymyslet právě takové dárky pro mužské členy rodiny vyžaduje nejspíš fištrón. Pokud pánovi není pět let, nejspíš už všechno dostal v loňské či předloňské nadílce… Chodíte se už nyní do skříně kochat plesovými šaty? Tak co mu teď v prosinci pod stromeček nadělit plesový outfit pro lednovou sezonu? Budete dokonalý pár.

Jak vypadá plesový outfit pro pány

Bude oponovat, že ples vyřeší některým z obleků, v nichž absolvuje obchodní schůzky nebo pracovní porady? Pak si na parketu leda střihne z ostudy kabát místo plusových bodů za eleganci. Ples je velmi sváteční společenská záležitost. Odehrává se vždy po šesté večer, takže veškeré světlé obleky v šatníku jsou zcela nevhodné. Naopak ideální jsou pánské obleky v tmavých barvách: tmavě šedá, veškeré odstíny černé (jako antracitová) atd.

Neházejme pány do jednoho saka

Matný nebo lesklý? Obojí. Lesklá varianta působí extra slavnostně, luxusně a také dost sebevědomě, světácky. Zkrátka gentlemana v lesklém obleku v davu nepřehlédnete – schválně si udělejte na nejbližším plese statistiku a porovnejte poměr pánů v matném vs. lesklém společenském obleku. Vsadíme (lesklé) boty, že jasně vyhraje varianta matná. Čeští gentlemanové se pořád zbytečně drží při zemi. Když je tou zemí parket, je škoda neroztančit i svou odvahu. A v lesklém obleku se každý frajer cítí automaticky tak nějak… sebevědoměji.

Dvoudílný či trojdílný? My říkáme dvoudílný. Tedy sako plus kalhoty, vesta nikoli. Pokud lesklý oblek evokuje dojem ležérnosti a sebevědomé uvolněnosti, pak trojdílný oblek na plese vyvolává naopak dojem upjatosti a strojenosti. Na plese nejsou pánové manažery a bankéři, na ples se jdou všichni hlavně bavit a společensky vyřádit. (Výjimka? Vypadá-li pán na 18 a rád by působil starší, pak ano, šaty opravdu dělaj člověka – oblek s vestičkou pár let přidá.)

 

Pánský oblek na ples | Vývoj Třešť

 

Smoking je král, ať žije král

Už jsme zmínili, že v případě plesů jde o velmi slavnostní společenskou událost, na kterou může gentleman obléci tmavý společenský oblek. Je tu ale výjimka, kdy jde do tuhého a pánové se musejí dostavit ve smokingu. Držíte-li v rukou pozvánku s jednoznačným “dress code: black tie”, je nezbytné obléci jedině smoking.

Smoking je král mezi obleky. Černý krasavec prvotřídních materiálů s hedvábným leskem, s lampasy na kalhotách a jednořadým sakem na jeden knoflík. O barvě košile nepřemýšlejte – jediná správná varianta je sněhově bílá. Rovněž volba mezi kravatou a motýlkem je jasná – motýlek. Boty lakované (a vyleštěné) na nejvyšší stupeň.

Chcete, aby si ten oblek na plesovou sezonu pořídil dle svých představ? Darujte mu zážitek u pánského krejčího!

 

Poukaz na oblek od krejčího

 

Pánský oblek už váš muž má?

Pořiďte mu k němu vánoční set košile + kravata nebo košile + pásek.