Pánský oblek na svatbu

Ženich nenosí pouze černý svatební oblek. To jen aby bylo jasno hned na začátku. Svatba je radostná událost. V té černé klidně jít můžete, ale nemusíte! Čechy možná nejsou roztančená Kuba, ale i tak si barvy může i našinec dopřát. Nebojte se výraznějších barev. Nebojte se dokonce různobarevné kombinace saka a kalhot.


Jaké barvy pro svatební oblek?

Vaše svatba bude výrazně formální, řekněme v kostele? Pak tomu bude odpovídat i oblečení. Rozhodně nešlápnete vedle volbou středně tmavě nebo velmi tmavě modrého obleku.

Pánský svatební oblek může být také ze světlé látky. Jde totiž o denní událost (na večerní slavnosti je nutný naopak jen tmavý oblek). Vybírejte z odstínů béžové, šedé, hnědé. Odvážnější gentlemani mohou říct své ANO v bledě modré, dokonce i bílé.

Na méně formální svatby může ženich obléct jinak barevné kalhoty – třeba šedé – a k tomu tmavě modré sako. Pokud to doplní také šedou vestičkou a sněhově bílou košilí, celek bude na jedničku. A podpoří-li svatební oblek něčím výrazným jako červenou kravatou a stejně červenými ponožkami, bude to hvězdný outfit! (Nevěstě v tomto případě doporučujeme kytici z rudých růží.)

Jinak ale není nutné ladit se s outfitem nevěsty až do bezvědomí. Stačí symbolický detail jako ozdoba v klopě nebo kapesníček, které ladí s dominantním prvkem nevěstiny garderóby.

 

Stopka smokingu

Svatba je velmi slavnostní událost. Ano. I dnes mnohá nevěsta vynese v den D několikametrový závoj a vlečku s kordónem růžových družiček. Ani k takto vyšňořené nevěstě ale nepatří ženich ve smokingu. Přesto si některé páry stále myslí, že smokingem povýší společný outfit k dokonalosti. Jenže smoking se nosí výhradně na události určené pro večerní hodiny.

 

Ale zelená pro žaket!

Existuje však vhodná denní alternativa večerního smokingu. Místo smokingu může ženich zazářit v žaketu. Ten je odkazem na britskou tradici. Říkalo se mu „morning coat“ (nebo také cutaway).

Je to dlouhé, tříčtvrteční sako se štíhlou linií. Má do oblouku střižené přední díly (které jsou jakoby odstřižené, proto ten britský termín „cutaway“). Nejvhodnějším partnerem jsou proužkované kalhoty užšího střihu a světle šedá vesta, nejlépe hedvábná.

Pozor, k žaketu se nenosí motýlek, ale kravata, regata nebo plastrón (šátek s perlou). A kdo má rád trochu pompéznosti, tak žaket je přesně ten outfit, k němuž můžete popadnout vycházkovou hůl, rukavice a cylindr! (Při obřadu ale prosím vše odložit, aby měl ženich volné ruce na prstýnek a tak dále 🙂.)

 

3 praktické rady na závěr

  • Vybrali jste si konfekční svatební oblek a potřebujete zkrátit kalhoty? Při zkracování je rozhodně mějte na sobě přesně tak, jak je pak budete mít na sobě během svatby. Tj. ve stejných botách, se stejným páskem atd.
  • Když už jsme u té délky kalhot svatebního obleku: máte rádi kratší kalhoty? Pak si je u kotníků nechte zúžit na šířku kolem 19 centimetrů, ne více.
  • Traduje se názor, že ukázat ponožky je faux pas. Není. Zvlášť pokud je vaše svatba neformálnějšího rázu a můžete si dovolit veselé barvy, ukažte je hrdě světu.

 

Bude z vás ženich? Pak potřebujete pánský svatební oblek!

 

Na míru            Z konfekce