Budete svědkem na svatbě? Nepodceňte výběr správného společenského obleku!

Dostalo se vám cti vystoupit na svatbě v roli svědka? Nebudete hrát na rozdíl od svatebního páru hlavní roli, přesto na vás spočine nejedno oko a při pohledu na fotky nebo svatební video se chcete cítit silní v kramflecích.

Čeká se od vás, že obléknete společenský oblek na úrovni. Pravidla nejsou složitá, je to jen pár doporučení. Hlavní je kvalitní pánský oblek a zbytek je hračka!

Hlavním pravidlem pro svědky je (podobně jako pro zbytek svatebčanů), že svým outfitem nesmí zastínit nevěstu a ženicha, to oni přece hrají zaslouženě hlavní roli.


Styl, střih… jaký společenský oblek zvolit?

Svědkovi stačí obléci dobře padnoucí pánský oblek. Nemusí si pořizovat žádný speciální – kvalitně ušitý pánský oblek totiž má mít každý muž ve svém šatníku právě pro podobné události.

Na rozdíl od ženicha, který může na svůj den D volit mezi světlými a tmavými barvami od bílé až po tmavě modrou, svědek vybírá z palety společenských obleků tmavší odstíny. Ty se totiž hodí na slavnostní událost tohoto druhu lépe.

Příliš slavnostní by ale svědkův oblek být také neměl (aby nezastínil ženicha), zapomeňte tedy na lesklé nebo jinak opulentní materiály.

 

 

Doplňky a spol.

Hodně záleží na pokynech o celkovém pojetí svatebního dne, na který se informujte u ženicha a nevěsty. Na rozdíl od svatebního obřadu na úřadě nebo v kostele se totiž při obřadu pod širým nebem v jabloňovém sadu můžete více uvolnit – např. vynechání kravaty/motýlka zde nebude působit jako faux pas, ale jako záměrná, rafinovaná ležérnost.

Některé svatební páry naopak řeší každý detail, takže nevěsta po svědcích může chtít třeba barevné sladění svědkyně se svědkem nebo dokonce i s ženichem a nevěstou. Můžete tedy obdržet požadavek na konkrétní barvu kravaty apod., což jste povinni dodržet. K takto barevné kravatě pak slaďte i případný kapesníček ve klopě a košili zvolte třeba bílou, tou nikdy nešlápnete vedle.Tipy pro ostatní svatebčany

Pokud na pozvánce nestojí konkrétní doporučení či přání ohledně outfitu, měli by se svatebčané obléci slavnostně. Dámy zapomenou na bílé šaty (ty jsou vyhrazeny pro nevěstu), pánové zapomenou na smoking (ten je určen na slavnostní události konající se ve večerních hodinách).

Dámy mohou volit (dle počasí) od šik kostýmků až po koktejlky či dlouhé letní šaty a sukně. Při svatbě v kostele VŽDY doplněné silonovými punčochami. Dámy mají obrovský repertoár, co se týče barev – pánové se mohou realizovat alespoň výraznou, barevnou kravatou či motýlkem. A vůbec se nemusí bát být trochu za hipstery – takový dřevěný motýlek ozdobí na úrovni i pány starších generací!

 

 

Chci pořádný oblek         A chci ho na míru!