Svatý Josef

Na svatého Josefa se mají odkládat kožichy, říká pranostika

Měsíc březen je nejen prvním jarním měsícem roku, ale také měsícem, ve kterém slaví svůj svátek všichni nositelé tradičního mužského jména Josef.
Přivítejte jaro stylově!

K tomuto svátku se váže celá řada pranostik, které vesměs avizují konec zimy a příchod jara. Jedna z nich praví: „Na svatého Josefa se mají odkládat kožichy“. No, a jestli milí Pepové a nejen Vy, po odložení toho pomyslného kožichu zjistíte, že Vaše jarní svršky jsou již morálně, případně fyzicky zastaralé, zveme Vás do našeho pánského salonu – Krejčovství-Vývoj (www.krejcovstvi-vyvoj.cz), kde Vám šatník rádi doplníme a osvěžíme. Veškeré oděvy jsou dokonale padnoucí a na míru.

  • Saka od 9 950 Kč
  • Kalhoty od 3 950 Kč
  • Košile od 1 650 Kč
  • Obuv od 9 900 Kč

Košile na míru a kravata

Josef – nejužívanější české jméno

Mužské křestní jméno Josef (také Jozef) patří k nejužívanějším českým jménům. V České republice je to více než 215 000 mužů. Snad ještě více než jméno samotné se u nás zažily jeho domácí varianty Pepa nebo Pepík.

Pánský oblek

Josef – něco málo z historie

Josef je prastarým biblickým jménem, jehož původ je spojený s hebrejštinou. Pochází z hebrejského jména Jóséph, které dle židovské tradice nosil jeden z patriarchů izraelského národa, syn Jákoba. Jméno se z hebrejštiny překládá jako „Bůh ti dá (dítě)“, „Bůh ti dá následovatele“, „Bůh ti přidá“.

Nejstarším nositelem jména byl tedy zřejmě izraelský patriarcha Josef (Josef Egyptský). Jméno nosil i svatý Josef, dle bible manžel Panny Marie, která byla matkou Ježíše Krista, Syna Božího.

Pánská košile s doplňky

Osobnosti

V historii najdeme nespočet dalších nositelů jména, mezi jinými například rakouského císaře Františka Josefa I., španělského krále Josefa I. Bonaparte, českého a římského krále Josefa I. Habsburského nebo Josefa II.

Mezi významnými českými osobnostmi najdeme malíře Josefa Ladu, Josefa Mánese nebo Josefa Čapka, hudební skladatele Josefa Suka a Josefa Myslivečka, sochaře Josefa Malínského, architekta Josefa Zítka (mj. projektoval Národní divadlo či pražské Rudolfinum), básníka Josefa Kainara nebo spisovatele Josefa Škvoreckého. Jméno nosí i herci Josef Abrhám, Josef Kemr, Josef Somr, také slavný český žokej Josef Váňa.

S úctou
Ing. Milan Jaroš,
Váš osobní krejčí