Taneční přešlapy aneb Tohle při výběru tanečního obleku nedělejte

V minulém článku jsme vyřešili to zásadní – vybrali jsme pro vás perfektní oblek do tanečních. Bylo to se vší vážností, protože jde o největší investici při chystání tanečního obleku. Teď zmíníme pár drobností, které přesto můžou celou snahu a bezvadně vybraný společenský oblek úplně shodit. A uvolněte se prosím, dnes to nebude tak vážné!


Nový taneční oblek? Párejte!

No ano. U kvalitního společenského obleku jsou záševky lehce sešité (kapsy i horní kapsička u saka, zadní rozparek saka, kapsy kalhot). Je to pozůstatek z výroby – krejčí tak zajistí udržení fazóny saka pro dobu skladování, přepravy i “pobyt” na ramínku v prodejně. To byste koukali, kolik pánů se při nošení saka rozčiluje “nad falešnou kapsou” – přitom ji jen opomněli rozpárat… U sešitého zadního rozparku saka zase riskujete, že vám nebude dělat tak pěknou figuru, jak máte. Proto jak si přinesete taneční oblek domů, prolustrujte všechny záševky a s chutí párejte!

Spodní knoflík jako by nebyl…

Krejčí na knoflících u saka nešetřili a je jich hned několik? Ať už jich je, kolik chce – poslední spodní knoflík (u jednořadého saka) se nezapíná! A to ani v případě, že má sako knoflíky jen dva. Divné pravidlo? Historický pozůstatek (ale docela pohodlný). Vděčíme za něj britskému králi Eduardu VII. – postupem času mu totiž narostlo takové panděro, že se mu spodní knoflík neustále rozepínal. Z moci svého královského majestátu si mohl dovolit módní prohřešek a ožehavý spodní knoflík nechat prostě rozepnutý. A dvořané v solidární úctě začali spodní knoflík ignorovat také.

Etiketa na saku? Pryč s ní!

Koupili jste si opravdu drahý oblek do tanečních, tak ať to svět vidí? Ať jen vidí tu precizně vyšitou etiketu? Ne. Drahý a kvalitní oblek vyzvoní do světa svou cenu tím, jak bezvadně vypadá a jak vám dokonale sedí.

Sako schovává košili?

Věčné dilema všech pánů – jak je to s tou délkou rukávů saka… Tak tedy jednou provždy: délka rukávů pánského saka končí u kořene palce ruky tak, že rukáv košile mírně vyčnívá. Pokud to potřebujete vyjádřeno matematicky: ideální jsou tak dva tři centimetry čouhající košile.

A kalhoty schovávají boty?

A druhé věčné dilema – jak je to s tou délkou kalhot… Opět žádná věda, stačí ohlídat centimetry: délka kalhot sahá dva prsty od země (většinou to odpovídá výšce podpatku pánské společenské obuvi). Lidsky vyjádřeno by se vám kalhoty vpředu na botě měly lehce opírat a lehce krčit. (Ale opravdu jen lehce, aby se vám vpředu na botě ošklivě nekupilo množství látky.)

Uzel na kravatě není oprátka

Proto ji tak nevnímejte, ani nevázejte! Ale uznáváme, umět uvázat kravatu pro společenskou příležitost není úplně zadarmo, proto se podívejte na náš video návod krok po kroku. Jak to jednou chytíte do ruky, už to nezapomenete.

A hlavně si taneční užijte. Nejde o maturitu!

Chci bezva oblek na parket!