Tradiční oblek na míru netradičně

Že pánský oblek na míru jen tak nevymře ani v 21. století, jsme už psali. Stejně jako o výhodách, proč fešáckému obleku stopka nehrozí. Ale jak a kam se pánská společenská móda posunula, hrají prim nějaké wow trendy?

Kdysi krásně šitý oblek na pánovi hlásal světu “hle, tohle je gentleman, jak se patří, jen se podívejte, jaký má vkus a postavení”. Dnes tohle poselství pánský oblek – a to ani ten na první pohled drahý, na míru šitý – nehlásá. Dnes jde spíš o demonstraci stylu, vkusu, šviháctví v tom nejlepším slova smyslu.


Oblek jen na pracovní schůzku?

Perfektně padnoucí oblek je stále nezbytností, pokud zastáváte určitý společenský post a jste autoritou. Ale neplatí úměra, že čím větší boss v místnosti, tím nejlepší oblek. Ten totiž klidně může ukazovat frajer, co má nejlepší vkus, ne nejvyšší manažerský post.

Nepřekonatelná bonton pravidla postupně rozvolnily vymoženosti typu casual fridays, tedy poslední pracovní den týdne, kdy hodně bílých límečků vyznává kratší pracovní dobu. Pátky jsou v mnoha firmách, kde jinak panuje poměrně striktní dress code, příjemně neformální – a to se demonstruje i oblečením.

Že dnes neplatí “bohatý boss – i ponožky na míru”, o to se hodně zasadili borci z IT branže. Často jde o experty vydělávající pohádkové peníze. Ani někteří IT lidé z nejvyššího managementu nenosí pět dní v týdnu drahý oblek na míru. V práci je klidně potkáte v mikině a klasickém T-shirt (často s nějakým “vtipným” obrázkem či poselstvím z oblíbeného seriálu jako “Winter is coming”).

Tak jsou obleky na míru mrtvé či nikoli?

V žádném případě. Naopak – kvalitně šitý oblek z kvalitních látek se dostal mezi širší mužskou populaci. Těžko říci, co všechno k tomu přispělo, jedním z trošek do mlýna je možná cílená pozornost módní branže.

Návrháři zvučných jmen totiž objevili šikéznost pánských obleků a začali je rádi šít – mnohdy i pro nejprestižnější přehlídky haute couture, tedy vysokou módu.

V jejich pojetí jde klidně o kombinaci ručně šitého obleku z nejdražších materiálů, k tomu kecky z nějaké nekonformní limited edition známého sportovního labelu. Možná k tomu přispěli zpěvácké stars jako David Bowie nebo Justin Timberlake. Kdo ví.


Obleky stále IN, jen už nejde o demonstraci moci, ale stylu

Dnes už pánské obleky nejsou pracovní doménou. Hlavně mladší ročníky zasazují bezvadně padnoucí pánský oblek do svého života se vším všudy, do různých životních příležitostí.

I v Čechách pánským oblekům na míru z rukou krejčího rozumíme do poslední nitě!

 

Chci oblek od pražského krejčího.            Chci oblek od brněnského krejčího.