Gentleman v létě aneb pánská trička a spol.

S létem a tropickými teplotami v zádech se mnozí pánové už předem děsí letní cesty do práce a hlavně toho, jak se budou “cítit” po pár hodinách v ní. A co teprve, až se zplavení povlečou domů. Jak se obléci v létě a stále zůstat gentlemanem?

Záleží na příležitosti

Zásadní je, jak moc vás vaše práce svazuje a zda máte či nemáte v práci stanovený dress code. V některých firmách má dokonce své místo ve směrnicích! Obecně lze říci, že nejpřísnější dress code panuje v institucích typu banka, právnická kancelář, renomovaná obchodní firma. Zajímavý je fakt, že čím starší gentleman v takové společnosti drží žezlo, tím konzervativnější a nesmlouvavější bývá v otázce oblékání sebe i zaměstnanců, a to i pro kritické letní měsíce. Pokud je ve vedení mladý gentleman, možná vnímáte jeho liberálnější přístup, který se projevuje i na jeho vlastních outfitech.

Šortky ani v nouzi nejvyšší

Přesto obecná pravidla nehledě na věk managementu existují: pracujete-li na místě, kde je nutné zachovávat dobrou pověst firmy a hledí se na decentnost, absolutně zakázané jsou krátké kalhoty typu šortky.

Šortky ani v nouzi nejvyšší

 

Veškeré krátké kalhoty tohoto typu, které evokují sportovní či plážový look, jsou naprosto zapovězené. V létě to v tomto ohledu mají ženy opravdu výrazně jednodušší, arzenál seriózního, přesto pohodlného a letního oblečení mají bohatší.

Pánové svázaní dress codem mohou v horkém počasí nosit světlé barvy formálního oblečení. Tmavé barvy totiž pohlcují více slunečního záření (odtud lidové “černá barva přitahuje sluníčko”).

Spásu hledejte v přírodních materiálech

Když si v práci s přísným dress codem nemůžete dovolit krátké kalhoty, je nutné hledat jiná řešení. To přináší výběr lehčích a létu vstřícnějších materiálů. Obzvlášť v létě tak zcela zapomeňte na umělé materiály. V těch pokožka nedýchá, doslova se dusí, více se potíte. Umělé materiály navíc ve styku s potem produkují nehezký odér.

  • Abyste se necítili jako v igelitu, oblečte přírodní materiály. Nej je například odlehčená směs (vlna s hedvábím, len s viskózou). Zní to možná podezřele, ale v létě je dobré obléci vlnu. Samozřejmě speciálně upravenou vlnu odlehčené gramáže. Oblek z takového materiálu dobře pracuje s vhlkostí těla, dokonce chladí. A jako benefit se tolik nemačká.
  • “Drsný” dress zákon navíc diktuje k obleku i v létě uzavřené boty, na sandály zapomeňte. I zde výrobci reagují chytrými materiály. Oblibu si tak získávají pánské polobotky se stélkami s obsahem aktivního uhlí. To je v létě velká úleva - aktivní uhlí fantasticky odvádí vlhkost, takže pánova chodidla se nekoupou v potu, ale zůstávají v suchu. Navíc už se dají i na českém trhu sehnat uzavřené boty z pravé kůže, kde je vnitřní stélka celá z korku. I tento přírodní materiál nohy hýčká a nevzniká nepříjemný zápach.

Šik & v pohodlí v letním horku?
Pánský šatník si letně vylaďte
s naší novou kolekcí JARO/LÉTO!


A co košile v létě? Nahradí je pánská trička?

Speciální kapitolou je košile. Mnoho českých pánů v létě do kanceláře sáhne po košili s krátkým rukávem, ale… do obleku je taková košile prostě faux pas. Jakkoli nemilosrdně to zní, dlouhý rukáv (v případě obleku) musí být. Ten si samozřejmě můžete ležérně ohrnout, to je zcela v pořádku. Na léto je nejvhodnější opět přírodní materiál - hledejte košile z bavlny s nižší gramáží. Ideální na léto je bavlněný popelín, který má dokonce chladivý efekt. Případně jako alternativa k bavlně len a hedvábí. Zároveň je dobré mít v kanceláři během horké sezony minimálně jednu náhradní košili.

Krátký rukáv můžete vynést při méně formálních příležitostech. To pak můžete obléci triko, na to košili s krátkým rukávem a přes ni obléci sako.  

A jak se obléci v létě mimo kancelář?

Ano, teď už se ke slovu konečně dostanou ta pánská trička a spol.! Zatím to totiž vypadalo, že gentleman je v létě odsouzen výhradně k utrpení a utopení ve vlastním potu. Určitě si mimo pracovní prostředí může do sytosti užít ležérní kousky. A ty krátké šortky! Pánská trička nabízejí i lehce elegantnější variantu, a to tzv. polokošile, tedy košile s límečkem. I u neformální módy ale hledejte přírodní materiály a u pánských triček tak volte bavlnu (co největší podíl, ideálně 100 %). Umělé materiály v kombinaci s potem prokazují medvědí službu.

 

Pánové, užijte si léto!

 

Hledáte pohodlnou pánskou módu na léto?