Deset minut etikety s Vývojem: jak správně (ne)nosit pánské sako

Kvalitní pánské sako zpravidla vytváří image a budí dojem – tedy za určitých podmínek. Může být ze sebekvalitnějšího materiálu, může ho ušít ten nejlepší krejčí, a přece jej může nositel velmi snadno shodit. Pánské sako se musí umět nosit. A nebavíme se jen o správném držení těla. Jakých pravidel se držet, abyste z toho jedinečného a zároveň velmi univerzálního módního kusu co nejvíce vytěžili? 

Sako stojí a padá s výběrem 

V saku se musíte cítit dobře. Tečka. Měl byste se najít v materiálu, barvě i střihu, a to na první pohled. V něčem, co s vámi na první pohled nerezonuje, nebo se vám dokonce určitým způsobem příčí, vám jen těžko bude pohodlně. Musí skvěle padnout, nesmí nikde tahat ani přebývat. Jinak je potřeba upravit, v případě nekonvenčních postav ušít sako na míru

Neméně důležitá je délka. Jednak samotného pánského saka, které by mělo sahat patnáct centimetrů pod pas. A především rukávů. Mužů, kterým nevhodně zvolená délka rukávů kazí dojem z jinak bezchybného saka, je totiž stále víc než dost. Jaká délka je tedy správně? Při pevném rovném postoji, kdy nositel tlačí ramena lehce dozadu, by rukávy pánského saka měly dosahovat zhruba do míst, kde se ruka ohýbá v zápěstí, a odhalovat centimetr až centimetr a půl rukávu košile. Pakliže muž předpaží, měly by rukávy sahat přibližně do poloviny předloktí. 

Co se týká barvy a materiálu, záleží velmi na charakteru události. Co některý dress code povolí, to jinde neprojde. Jste si opravdu jisti, že akce, na kterou se chystáte, nevyžaduje přímo oblek? Pak záleží na míře formálnosti. Formálnější akce si možná dokonce vyžádá kravatu, naopak ve volném čase si můžete dovolit volnější pánské sako ze vzdušnějšího materiálu a dokonce si jej přehodit přes paži, což vám zajistí nemálo nonšalantního vzezření. Ačkoliv pozor, zrádný len se velmi snadno mačká. 

Na volnočasové události s uvolněnější atmosférou je povoleno takřka cokoliv. V mezích, samozřejmě. Jemný proužek, kostka nebo ne zcela obvyklá barva – v poslední době přichází do obliby třeba terakota – outfit velmi příjemně oživí. Dopoledne mají přednost světlé odstíny pánského saka, odpoledne a s každou přibývající hodinou postupně “tmavnou”. Sako také představuje oblíbený základ pro business casual, kdy jej můžete nosit klidně rozepnuté celoročně. 

A ještě jedna perlička z etikety: pokud jste na společenské akci volnějšího rázu, třeba na zahradní slavnosti, můžete si sako v případě potřeby sundat a přehodit přes paži. Vypadá to šik a patřičně nonšalantně.

Zapeklité zapínání 

Pravidlo, které doposud není podstatné části lidí jasné. Tradiční módní faux pas. Přitom je to tak jednoduché. 

  • U  pánského saka s jedním knoflíkem není co řešit. Na formální akci jej nosíte zapnuté vždy, když stojíte, rozepnete před usednutím. 
  • Nejčastější je pánské sako se dvěma knoflíky. Spodní knoflík je vždy rozepnutý. Vždy. I když padají „trakače“. 
  • U saka se třemi knoflíky se situace trochu komplikuje. Záleží totiž na tom, jak je střižené. Ve většině případů se zapínají dva horní knoflíky, v případě takzvané 3-roll-2, u kterého klopy sahají až k prostřednímu knoflíku, se zapíná výhradně právě jen prostřední knoflík. Spodní se nezapíná nikdy, horní by na klopách vytvořil nevzhledné vlny. 
  • Jak je to s dvouřadými saky? S výjimkou toho nejspodnějšího by měly zůstat všechny knoflíky, které zapnout lze, zapnuté. Stůj co stůj. A také vsedě. Ano, opravdu. 

Schází vám sako v šatníku? 

NAJDETE JEJ U NÁS V PRODEJNĚ