Věnováno dámám: osvojte si pravidla pro kapsulový šatník

Jen si to představte. Za pár minut vyrážíte z domu, a tak je nejvyšší čas se vhodně obléct. Postavíte se před svoji šatní skříň, zavřete oči a postupně saháte po paměti do jednotlivých polic. Berete postupně libovolnou halenku, svetr, sukni nebo kalhoty, u dveří ještě sáhnete po saku nebo po kabátu, nazujete první boty, na které narazíte a opouštíte dům. Bez dlouhého přemýšlení, zda se k sobě ten či onen kus oblečení hodí, pouze s letmým pohledem do zrcadla. Utopie? 

Fenomén capsual wardrobe 

Nikoliv s takzvaným kapsulovým šatníkem. Pokud jste o termínu dříve neslyšely, je vcelku jednoduché odhadnout, co se vám právě honí hlavou. Výše popsaná situace je částečně hypotetická, alespoň co se týká zavřených očí. Pravdou ale zůstává, že pokud některá dáma nakupuje oblečení podle zásad kapsulového šatníku, odpadá jí starost o to, zda spolu navzájem jednotlivé kusy oděvů utváří soulad. Jistojistě utváří, protože jsou od začátku voleny tak, aby vše ladilo se vším. 

Když svetr, tak vlněný 

Již dříve jsme psali o oděvních kusech, které by měly být součástí každé pánské skříně. Jednak proto, že dobře vypadají, jednak proto, že zcela jistě nikdy nevyjdou z módy. Mezi evergreeny pánského oblečení jsme zařadili pulovr. Samozřejmě skvěle padnoucí a z kvalitní vlny. Totéž platí i pro vás, dámy. 

S pulovrem z kvalitní vlny – nebo snad dokonce z kašmíru – uděláte parádu po většinu roku. Pokud vrstvíte, je praktičtější variantou cardigan. Dovolíte vyniknout i halence a pokud by vám bylo teplo, snáze se sundává, aniž byste si pocuchaly účes. 

Do kapsulového šatníku pulovr nebo cardigan neutrální barvy neodmyslitelně patří. Krémová, béžová nebo šedá je sázka na jistotu. Záleží jen na tom, jaký jste typ. 

Džíny 

Tmavé a hladké. Nevyhnutelně. Pak opět záleží na typu vaší postavy. Úzké nebo rovné nohavice, vyšší sed na několik prstů pod pupkem nebo až úplně do pasu. Sama byste měla vědět, v čem se cítíte nejlépe a co vaší postavě lichotí. 

Plátěné kalhoty/sukně 

Opět v krémové, béžové, šedé nebo černé, případně v hnědé či kaki. Plátěné kalhoty či sukně správné velikosti (tedy nejkratší dva prsty nad koleny), také unosíte převážnou část roku. Věděly jste, že v letních měsících jsou přijatelnou alternativou za sukni kraťasy? Dokonce je může kombinovat s lodičkami. Ovšem, pozor, žádné mini nebo mikro. Nejlépe do poloviny stehen nebo delší. 

Šaty

Černé koktejlky jsou samozřejmost, kterou snad ani není třeba zmiňovat. Co se týká dalších šatů, striktní verze kapsulového šatníku hlásají opět výhradně neutrální barvy. My máme ohledně tohoto tématu poněkud liberální pohled. Šaty byly vynalezeny pro to, aby podtrhly ženu. Vkusné šaty zůstávají vkusnými, i když jsou třeba nápadnější barvy. Důležité je, aby barva a odstín lichotily vašemu typu, i odvážnější barva je však zcela na místě. Jen pozor na střih a materiál. Třeba kolová sukně v midi délce sice vypadá fantasticky, postavu menšího vzrůstu ale zbytečně zkrátí. Co se materiálu týká, je to pořád stejná písnička. Volte kvalitní tkaninu z přírodních materiálů. 

Trenčkot 

Nejslavnější klasika, legenda od Burberry, byla a je v béžovém provedení. Béžový trenčkot sluší většině dam a dá se pořídit za rozumnou cenu. Ehm, rozumnou? Ano, rozumnou. Za kvalitní trenčkot z dobrého materiálu si sice připlatíte, ovšem zamyslíme-li se nad tím, kolikrát na sebe kabát nositelný na jaře, v chladnějších letních dnech i na podzim vezmete, dostáváme se s takzvanou cost per use do dvaceti korun. Kvalitní trenčkot slouží dlouho a dobře a unosíte jej opravdu hodně. 

A co když jste třeba výjimka, která potvrzuje pravidlo a béžové se raději vyhýbá? Nebojte, trenčkot vypadá stejně skvěle i v modré nebo šedé. 

Černý blejzr

Další klasika, která nikdy neomrzí. Blejzr prospívá snad každému typu postavy. K tomu není co víc dodávat. 

Kabelky 

Černá nebo hnědá, nejlépe z kůže. Jedna větší se dvěma uchy a členěným prostorem uvnitř, do které dáte vše, co potřebujete. (Ovšem vnitřní členění je opravdu třeba. Máloco bije více do očí, než stylově oblečená dáma přehrabující se dlouhé minuty v kabelce). Druhá menší, jen na nejnutnější záležitosti, nejčastěji cross body. “Přihodit” můžete ještě druhou, v jiné barvě, pokud se vám opravdu moc líbí, nebo pokud si přejete širší výběr. 

Obuv 

Elegantní sandály do opravdu velkých veder, kvalitní lodičky neutrální barvy a jeden pár chelsea bot do víceméně každého počasí. Pokud fandíte vysoké obuvy, jsou kvalitní kozačky sázka na jistotu. Ovšem s prvními třemi zmíněnými si bohatě vystačíte. 


V hlavní roli doplňky 

Milé dámy, možná si po přečtení výše uvedeného říkáte, jestli jsme vám náhodou nenaservírovali návod na ryzí šatní nudu. Samé neutrální barvy, až na pasáž o šatech žádná “šťáva”. Je tak? 

Kapsulový šatník staví na pohledu, že méně je někdy více. Že je lepší vybavit svoji skříň kvalitními kusy v menším počtu – hlavně když je lze navzájem kombinovat – než obklopit se šatními solitéry, které možná samy o sobě vypadají fantasticky, avšak vynést je můžete obvykle jen v kombinaci s jedním, maximálně dvěma dalšími svršky. 

Tomu, aby váš outfit sestávající z neutrálních barev byl suchý a nudný, zabrání účinně výrazné doplňky jako barevný šátek, klobouk nebo stále více oblíbené punčochy s výrazným vzorem, unikátní brož či originální šperk. Případně, pokud si na výrazných až extravagantních oděvech trváte, můžete vždy sladit jeden výrazný nepřehlédnutelný kus oděvu s neutrálním zbytkem. Čím silnější základy univerzálnosti svému šatníku vybudujete, tím svobodnější budete ve volbě detailu.  

Přejeme hodně zdaru při budování vašeho osobitého stylu.

Přijďte si prohlédnout oddělení dámské módy v naší

brněnské prodejně