Stále odvážnější ženiši aneb čeká nás soumrak tradičních svatebních obleků?

Zatímco dřív se svatby odehrávaly především na radnicích a kostelech s následnou veselkou v restauraci, dnes není nikterak výjimečné říct si “ano” přímo na statku, ve mlýně, nebo dokonce v lese či na louce. Od celkové atmosféry prostředí se pak odvíjí volba nevěstiných šatů i pánského svatebního obleku. Klasický oblek totiž v takovém prostředí sice s přehledem obstojí, k mání jsou však varianty, které do venkovsky či přírodně laděné svatby zapadnou lépe. 

Oblečení na svatbu: co se vidí, to se nosí   

Vraťme se ze všeho nejdřív společně k otázce z nadpisu. Co myslíte, jsou naši ženiši rok co rok odvážnější a dávají přednost novotám a neotřelosti před klasikou?  

Nebudeme vás dlouho napínat.

S oblečením na svatbu se to má tak – zvláště tedy u pánských svatebních obleků – že při jejich volbě stále vyhrává otázka další využitelnosti. Spousta mužů stále vnímá pánský oblek jako něco, co se nehodí pro běžné nošení, co náleží jen zvláštním příležitostem. Právě proto kraluje pánským oblekům již několikátý rok královská modř. Unosí ji přes den i večer, navíc sedí většině barevných typů. A budoucí ženatí pánové stále ze všeho nejčastěji požadují takový oblek, který využijí při co nejvíce příležitostech. 

“Když on ten oblek není levná záležitost … “ 

Z jednorázového hlediska není. Z hlediska dlouhodobého, s ohledem na životnost kvalitního pánského obleku, spíše je. Kvalitní pánský oblek vás nezklame ani při velmi častém nošení. Z hlediska takzvané ceny za použití jej může “prodražit” pouze výrazná změna vašich tělesných proporcí. 

Nicméně, jsou muži, kteří se pro pánský oblek prostě a jednoduše nenarodili. Muži, kteří během dne všedního dne oblek kvůli povaze zaměstnání nebo koníčků využijí opravdu jen zřídka, ne-li vůbec. A pro takové pány zůstává univerzální varianta pánského svatebního obleku nejlepší možnou volbou.

Svatební oblek Vývoj, fotografie: MgA. Eliška Fischerová,  Khiria – wedding photographer

Co se vidí, to se nosí 

Na druhé straně stojí stále sice malá, avšak postupně se rozrůstající skupina mužů, kterým nechybí odvaha ani chuť zaběhnutá pravidla měnit. 

Loňskou svatební sezónu jsme v krejčovském salonu předávali ženichovi svatební set, který sestával z kalhot, košile, vesty, motýlka a bot. Kladete si otázku, kam se z výčtu podělo sako? Vůbec v něm nebylo. Ženich měl od začátku jasnou představu o tom, že svatbu prožije bez této tradiční součásti svatebního oblečení. Jinde jsme sako a košili na míru doplnili kontrastními chinos. Ideovou nabídkou jsme vyšli vstříc páru, který si vybral obřad v přírodě a přál si, aby jejich vzezření evokovalo odlehčenou atmosféru. 

“Ohledně oblečení na svatbu platí to, co platí i u všedního oblékání. Co se vidí, to se nosí. Mé klienty se mi podařilo přesvědčit k pořízení růžových košil až v momentě, kdy jsem je začal nosit já sám. Teprve když viděli, že růžová košile opravdu nositelná je, nechali si říct. Dokonce i ten teď už obligátní modrý svatební oblek byl před několika lety pro většinu mužů nepředstavitelný,” říká krejčovský mistr Vývoje Vítězslav Šalanda. 

Jak tedy vidí budoucnost českých ženichů? Zůstanou u ověřené klasiky, nebo se obrátí směrem vlastního výběru a neotřelé kombinace? 

“Klasika bude nejspíš vždycky převládat. Očekávám ale, že nositelů s osobitými požadavky bude rychle přibývat. Už dávno nevisí člověk jen na tom, co vidí na ostatních svatbách. Sociální sítě jsou plné inspirativních fotek, kde lidé stále častěji čerpají inspiraci. Pokud jsou klienti otevření mým radám, snažím se je vždycky navádět směrem, který podtrhne je samotné. V osobitosti je totiž hlavní přednost a smysl kvalitní krejčoviny,” dodává. 

Chystáte se letos k oltáři? Ať už si přejete jedinečný svatební oblek, nebo preferujete osvědčenou klasiku, za kvalitu našich obleků dáme ruku do ohně. 

Doražte se nechat změřit

Vývoj je tu pro vás