Deset minut etikety s Vývojem: faux pas, co pohřbí sebelepší outfit II

Společenský oblek, košile, kravata, chinos kalhoty… běžná témata našeho Žurnálu, o kterých jsme toho dost napsali a ještě určitě dost napíšeme. Ani ten nejlepší střih a nejkvalitnější látka však nic nezachrání, pokud nositel porušuje společenská pravidla. Tentokrát jsme si posvítili na pár strašáků z oblasti etikety oblékání a vystupování na veřejnosti.  

Etiketa oblékání a kameny úrazu 

Předchozí článek jsme věnovali výhradně prohřeškům proti vlastnímu zevnějšku, nyní navážeme přešlapy proti etiketě oblékání. Jsme si jisti, že většinu z nich nejspíš znáte. A pevně věříme, že se jim i úspěšně vyvarujete. 

Kámen č. 1: nečistota

Skvrny, fleky, šmouhy libovolného původu na společenském oděvu – jeden velký debakl. Pokud si člověk oblečení ušpiní během dne a nemá po ruce náhradní, nedá se nic dělat. Rozhodně by si však měl zkontrolovat všechny kusy oděvu předtím, než je vynese. Jinak si spíše než toho, jak vám košile na míru perfektně sedí, okolí všimne ušpiněných rukávů. Totéž platí pro oblečení, které předtím, než se vydalo na výlet, nepotkalo žehličku. Nebo pro poškozené kusy s trhlinou či s takzvaným “puštěným okem”. Jedna věc je kvalita oděvu. Kvalitní prezentace je věc druhá. 

Mimochodem, i když jsou pravidla nošení kravaty poněkud neoblomná, platí, že je lepší kravata žádná než kravata špinavá. Pokud tu svoji nedopatřením ušpiníte, přesuňte ji z límce do kapsy. 

Kámen č. 2: outfit à la každý pes jiná ves 

Zdá se, že zvláště ulice velkých měst už viděly takřka všechno. Jestli se k sobě opravdu hodí kombinace letních krajkových šatů a monstrózních bílých botasek, případně tytéž boty, kalhoty s dírami, sako a elegantní košile, to nám nejspíš nenáleží hodnotit. 


Náš tip z archivu: Návrat saka? Ve skutečnosti nikdy z módy nevyšlo


S kombinací elegantního společenského obleku a bílých tenisek ještě stále nejsme s to se ztotožnit. I když jsou tenisky nové, čisté a celkově naprosto bezchybné, i když kombinaci obleku a moderních tenisek už někteří módní odborníci dali zelenou. A ne, není v tom konkurenční boj, nýbrž prosté přesvědčení, že na spojení se společenským oblekem má stále výhradní právo zcela jiný druh obuvi. 

Samozřejmě, s naším názorem nemusíte souhlasit, možná patří oblek + tenisky k vaší oblíbené oděvní výbavě. Klidně. Na významných společenských událostech, jako je firemní večírek, svatba nebo návštěva divadla, však raději dejte přednost kvalitním koženým botám. 

Kámen č. 3: čeho je moc, toho je příliš 

“Mnoho zajíců, myslivcova smrt” platí i v módě. Vyvarujte se kombinaci příliš mnoha barev, pravidlo 2 + 1, tedy dvě výrazné neutrální barvy plus jedna výrazná (případně dvě výrazné a jedna neutrální, pokud se výrazné navzájem vizuálně neperou), jsou většinou tak akorát. Totéž platí i pro doplňky. 

Od pravidla s jedním vzorem se pomalu a jistě ustupuje. Záleží na jednotlivých kusech, které hodláte vynést, klidně se ale může stát, že z kravaty s jemným vzorem a košile s puntíkem získáte kombinaci, která neurazí. Tak jako na fotce. Potud je všechno v pořádku. Problém představuje kapesníček. Sám o sobě je dost výrazný, dohromady s košilí a kravatou tvoří jakousi “cirkusovou” sestavu, která nositeli dělá poněkud medvědí službu. 

K přešlapům se vrátíme zase příště. Zjistili jsme totiž, že materiálu ke zpracování máme až až. 

Mimochodem, co vy a móda?

Jste ve výběru oblečení jako ryba ve vodě?
Nebo jste naopak nejistý v kramflecích?
Přijďte si nechat poradit!

Kam za kvalitou z Vývoje