Pánský krejčí: Návrat saka? Ve skutečnosti nikdy z módy nevyšlo

Pár dní zpátky se mi víceméně náhodou dostal do ruky úvod k podcastu Radia Wave. Na první pohled mě zaujal nadpis “Smrt ledvinek, návrat saka a krize dotýkání. Co se bude dít v módě v roce 2020?”. Taková formulace zákonitě podnítila moji zvědavost. Článek jsem přečetl. A zaradoval se hned třikrát. 

Od sportovního k eleganci 

Přiznávám, že podcast, k jehož poslechu mě měl článek nalákat, jsem neslyšel. Dávám přednost psaným rozhovorům. Autorce Veronice Ruppert tímto přesto děkuji za strhující nadpis, který mě přiměl článku svých pět minut věnovat. 

Potěšily mě hned tři vize z oblasti módy, s nimiž článek pracuje. Tak zaprvé, čeká nás prý odklon od street wear, sportovní módy a sneakers. Při vší úctě ke všem, kteří tento styl vyznávají, díkybohu za to. 

Ke slovu se naopak dostane krejčovina, elegance a prim budou hrát saka. “Haleluja”, řekl jsem si v duchu. Nikterak se netajím tím, že příklon k elegantní módě vítám. Mám na něm zájem. Hned dvojí. Jeden profesní, coby krejčí značky Vývoj, druhý osobní, coby celoživotní vyznavač kvalitní módy a osobitého oblékání.

Někteří z vás možná namítnou, že by mě předpokládaný vývoj (ano, to slovo jsem zvolil zcela schválně) neměl překvapit. Nepřekvapil. Za víc jak čtyřicet let v oboru jsem přece jen mnohé pochytil a vzestup elegantní módy je už pár let možné pozorovat v zahraničí. Trendy k nám dorazí obvykle se zpožděním, ale přece. Ve skutečnosti mě toho moc – až tedy na ten nadpis – nepřekvapilo. 

Řekněme, že důvody, které mě vedly k napsání tohoto textu, byly také tři. Zaprvé jsem vám chtěl dát možnost nechat se také unést oním neobyčejným nadpisem. Zadruhé, vždycky vítám potvrzení vlastních očekávání, zvlášť tehdy, když se dle mého jedná o krok dobrým směrem. A návrat saka a elegance celkově za krok dobrým směrem rozhodně pokládám. Jsem prostě přesvědčen o tom, že žádný jiný styl nedokáže člověka tak dobře podtrhnout. Zatřetí, jsem vděčný za vzrůstající zájem o kvalitní udržitelnou módu, který autorka v článku také zmiňuje.

 

Kvalitní móda – trvalá móda 

Pokaždé, když přijde podobné téma na přetřes, vzpomenu si na své vlastní více než dekádu staré košile, které stále plnohodnotně plní účel. A sice proto, že jsem si koupil kvalitu, o kterou jsem se dobře staral a vybíral jsem nadčasové kusy. Odtud plyne jediná výtka, kterou k článku mám. Pokud se hovoří o návratu saka, musím namítnout, že sako, potažmo elegance jako taková, nikdy z módy nevyšly. A nikdy ani nevyjdou. 

Občasné módní přeháňky jako již zmíněný street wear nebo sneakers sice čas od času převládnou na ulicích a ve výkladních skříních, zmizí však stejně rychle, jako se objeví. Krátká životnost těchto módních stylů není šetrná k šatníku, k přírodě, ani k peněžence

Nepředpokládám, že by tento text dočetl do konce někdo, kdo před dvěma lety street wear propadl. Použil jsem ho jako příklad zkrátka proto, že o něm již byla řeč. Jsem si však jistý, že jste pochopili, co jsem chtěl říct. Přimlouvám se, abyste při nákupu nových oděvů pamatovali na to, zda a jak vám bude ten či onen kus sloužit za tři, pět, deset let. Abyste dali přednost módě, která vás bude utvářet, prezentovat, která bude zrát spolu s vámi. Ať už ve Vývoji, nebo kdekoliv jinde, kde se na kvalitu a osobitost oblékání bere zřetel. 

Dobré pořízení přeje Vítězslav Šalanda, 

pánský krejčí Vývoje

Co takhle začít s kvalitní módou co nejdříve?

Těšíme se na vás v našich prodejnách